AZ ELTE BTK ANGOL-AMERIKAI INTÉZET KÖNYVTÁRÁNAK

SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA

I. A könyvtárra vonatkozó adatok

a) A könyvtár elnevezése: ELTE BTK Angol-Amerikai Intézet Könyvtára

                      székhelye: Budapest

                      pontos címe: 1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 19-21.

                      telefonszámai: 343-0148/4335, 4334, 4332

                      email-címe: seaslib@ludens.elte.hu

b) A könyvtár létesítésének időpontja: az Intézet könyvtára 1994-ben jött létre az Angol Nyelv és Irodalom Tanszék                            Könyvtára, a CETT és az Amerikanisztika Gyűjtemény összevonásával. A könyvtár története az Angol                              Nyelv és Irodalom Tanszék 1886-os megalapításáig nyúlik vissza.

c) Nemzetközi kapcsolatokban használt idegennyelvű változata: Eötvös Loránd University, School of English and                                 American Studies Library

                    rövidítése: SEAS Library

d) A könyvtári rendszerben elfoglalt helye: az ELTE könyvtári hálózat tagkönyvtára

e) A könyvtár pecsétje: körbélyegző, melynek felirata: ELTE Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézet                                    Könyvtára Budapest

II. A könyvtár fenntartása és felügyelete

Fenntartó: az ELTE Bölcsészettudományi Karának Dékánja

Felügyeleti szerv: a Művelodési és Közoktatási Minisztérium.

III. A könyvtár jellege és feladatai

A Könyvtár jellege: korlátozottan nyilvános könyvtár

A Könyvtár elsődleges feladata, hogy könyvtári és szakirodalmi tájékoztatási szolgáltatásokkal látja el az Intézettel kapcsolatban álló oktatókat, kutatókat és hallgatókat, valamint jelentős szerepet tölt be a hazai szakirodalmi könyvtári ellátás rendszerében.

A Könyvtár gyűjtőköre: Gyűjtjük az angol nyelvű szépirodalom legfontosabb alkotásait; az angol, amerikai, ausztrál, kanadai, ír irodalom, az általános nyelvészet, alkalmazott nyelvészet, nyelvpedagógia szakterületén megjelenő, illetve az angol nyelvű országok történelmével, kultúrájával, művészetével foglalkozó szakkönyveket, valamint az Intézet oktatóinak publikációit. Célunk az Intézetben folyó oktatás és kutatás, azaz az alapképzés és továbbképzés ellátása, a szakterületeknek megfelelő könyvtári dokumentumok gyűjtése, a gyűjtemény tervszerű alakítása, gyarapítása.

Gyűjtött dokumentumtípusok (azaz könyvtári egységek, a továbbiakban dokumentumok): könyvek, folyóiratok, egyetemi jegyzetek, szakdolgozatok, hangkazetták, videokazetták, xerox anyagok, CD-ROM adatbázisok

A gyűjteményen belül a könyveket valamint a folyóiratok egy részét, melyek az Intézet munkáját jobban segítik, állandó megőrzéssel, a többit ideiglenes megőrzéssel gyűjtjük. Könyvtárunk állományában néhány régebbi különgyűjtemény is található, például a Károlyi-, illetve a Patterson-gyűjtemény.

A beszerzés módja: Az állomány beszerzésének forrása a vétel, valamint igen jelentős mértékben az ajándék.

Az állomány nyilvántartása: A Könyvtár a beszerzett dokumentumokat bevételezi, leltári számmal látja el, melyeket rávezet a dokumentumokra, illetve a számlákra, amelyeket az Angol-Amerikai Intézet, mint a könyvtár pénzügyi kereteivel gazdálkodó egység továbbít az egyetem központi pénzügyi szerveihez.

Az állomány-nyilvántartás fajtái:

- egyedi nyilvántartású, tartós megőrzésű dokumentumok a hitelesített leltárkönyvbe kerülnek bevezetésre.

- az időleges megőrzésű dokumentumokat elkülönített, ugyancsak hitelesített leltárfüzetbe írjuk.

- a folyóiratokról kardex-nyilvántartás készül.

Az állomány feltárásának módja: A Könyvtár egyelőre hagyományos cédulakatalógussal rendelkezik. A számítógépes nyilvántartás építése folyamatban van. Az adatbevitelt a Dynix Horizon integrált könyvtári rendszer segítségével végezzük. A beérkező új dokumentumokról 1998. februártól már csak számítógépes leírás készül.

A betűrendes szerzői katalógushoz kapcsolódó szakkatalógusok a következők:

Amerikanisztika (American Studies)

Nyelvészet (Linguistics)

Nyelvtörténeti szövegek (Historical texts)

Történelem (History)

Ausztrál szakkatalógus (Australian Studies)

Kanadai szakkatalógus (Canadian Studies)

Nyelvpedagógia (Language Pedagogy - Title entry; Subject entry)

Jegyzetek (University Notes)

Szakdolgozatok (Thesis papers)

Videokazetták (Video cassettes)

Audiokazetták (Cassettes)

A Könyvtár szokásos nyitvatartási ideje:

Hétfő, kedd 9.00-18.00

Szerda 12.00-18.00

Csütörtök 9.00-18.00

Péntek 9.00-17.00

A vizsgaidőszak alatti és a nyári nyitvatartási rend ettől eltérhet.

A Könyvtár használatára vonatkozó szabályok:

A könyvtár szolgáltatásait az ELTE BTK Angol-Amerikai Intézet dolgozói, valamint az Intézet által gondozott szakok, programok és szervezett képzési formák hallgatói vehetik igénybe. Külső személyek csak írásos tanszékvezetői engedéllyel kölcsönözhetnek a könyvtárból.

a) Helybenolvasás

Helybenolvasás lehetőségét a könyvtár mindenki számára biztosítja a mintegy 140 férőhelyes olvasóteremben. A könyvek és folyóiratok többsége az olvasóteremben szabadpolcon helyezkedik el, az amerikai nemzeti könyvtár, a Library of Congress osztályozási rendjét követve. Az ausztrál és a kanadai állomány különgyűjteményként került elhelyezésre. Önálló egységként kezeljük a nyelvpedagógiai gyűjteményünket is. A folyóiratállomány kurrens évfolyamai külön polcokon találhatók alfabetikus rendben.

b) Kölcsönzés

A beiratkozás személyi igazolvánnyal és érvényes diákigazolvánnyal történik. Az olvasójegyet minden tanév elején meg kell újítani. A beiratkozás, a könyvtár használata és a könyvkölcsönzés ingyenes. Kölcsönözni csak személyesen, érvényes olvasójeggyel, aláírás ellenében lehet.

A hallgatók részére a könyvek kölcsönzési ideje 4 hét, de a kereslettől függoen a könyvtár ennél rövidebb kölcsönzési időt (1, illetve 2 hét) is megszabhat. Egyes kurzuskönyvek esetében (pl. nyelvkönyvek, antológiák) az oktatóval történt előzetes egyeztetés után féléves a kölcsönzési határidő. A féléves könyvet ismételten csak a tanár kérésére hosszabbítjuk meg.

A kézikönyvek (lexikonok, szótárak), egypéldányos művek, valamint az ilyen jellegű fénymásolatok csak zárástól nyitásig kölcsönözhetőek.

Az audiokazetták kölcsönzési ideje 1 hét, kölcsönzési díja 30 Ft/kazetta.

Az Intézet oktatói 15 művet kölcsönözhetnek ki egy tanévre. Egy hallgató egyszerre 7 db könyvet, 4 db kazettát és 3 db kézikönyvtári anyagot kölcsönözhet ki. Az olvasó a kölcsönzés tényét a kölcsönzőcédulán aláírásával igazolja. Ezek a cédulák a kölcsönzők neve, valamint a kölcsönzött mű szerzője szerint vannak nyilvántartva.

A dokumentumok kölcsönzési ideje meghosszabbítható, ha nincs előjegyzés a kikölcsönzött műre. A kölcsönzési idő lejárta után naponta és könyvenként 8 Ft, a kazettákért pedig 10 Ft késedelmi díjat szedünk.

Elveszett könyvek esetében az olvasó köteles a dokumentum egy példányát eredetiben vagy fénymásolatban pótolni, vagy az elveszett könyv aktuális beszerzési árát kifizetni.

A könyvtári dokumentumok legnagyobb része kölcsönözhető, kivételt képeznek ez alól a régi, értékes könyvek, a folyóiratok, a videokazetták, a szakdolgozatok.

c) Videohasználat

A Könyvtár videokazettái, az oktatók által előírt videofilmek, illetve saját kazetták megtekinthetők a videoszobában, valamint a 3 db egyéni videokészüléken. A videoterem használati díja 80 Ft/film, az egyéni video díja 50 Ft/film. Előzetes időpont-egyeztetés szükséges a teremhasználat esetében.

d) Könyvtárközi kölcsönzés

A Könyvtár részt vesz a könyvtárközi kölcsönzésben. Könyvtárközi kölcsönzési kérése az Intézet bármely oktatójának és hallgatójának lehet, amennyiben vállalja a külföldről beszerezhető könyvek esetében az Országos Széchényi Könyvtár által felszámított díjat. A Könyvtár dokumentumait az ország más könyvtárainak a könyvtárközi kölcsönzés szabályainak betartása mellett átkölcsönzi.

e) Szaktájékoztatás a katalógusok és CD-ROM adatbázisok segítségével

A számítógépes irodalomkutatás az információs adatbázisok (Library of Congress CDMARC Bibliographic, MLA Bibliography, NPA) segítségével nyilvános. A CD-ROM hálózat helybeni használatra bárki számára rendelkezésre áll. Nyomtatás és lemezre mentés a mindenkori technikai lehetőségek függvényében lehetséges, a könyvtárvezető azonban korlátozhatja vagy ideiglenesen szüneteltetheti ezeket a szolgáltatásokat.

A nyilvános számítógépes katalógus (OPAC) használatba vétele és rendelkezésre bocsátása a Dynix Horizon integrált könyvtári rendszerben folyamatban van.

f) Fénymásolás

Fénymásolási szolgáltatás igénybe vehető a földszinti külön személyzettel ellátott, valamint a mágneskártyás gépeken, továbbá a Nyomdában (B épület, földszint), és a Hallgatói Szolgáltató Irodában (Student Service, A épület, I. emelet).

IV. A könyvtár szervezete és működése

Az Intézet az öt tanszékén folyó oktató-kutató munkához szükséges dokumentumainak beszerzésére, megőrzésére és közreadására egységesen kezelt intézeti könyvtárat működtet. A munkáltatói jogokat az Intézet igazgatója gyakorolja, a szakmai irányítást a Könyvtár vezetője végzi. A Könyvtár tevékenységét a Könyvtári Bizottság segíti, melybe minden tanszék egy-egy tagot delegál. Ez a bizottság tanácsokat ad a könyvtár fejlesztéséhez, a könyvrendeléseket - ha szükséges - rangsorolja, valamint javaslatot tesz a tanszékek közötti forráselosztásra.

A könyvtár egységes szervezeti felépítésű, osztályokra, csoportokra nem tagolható. Munkarendje a következő főbb területekre oszlik: szerzeményezés, feldolgozás, olvasószolgálat, folyóiratkezelés, szaktájékoztatás. Optimális esetben mindegyik területnek van egy szakmai felelőse (munkamegosztás). A Könyvtár munkatársai munkaköri leírásuknak megfelelően látják el feladatukat.

V. Gazdálkodás

Pénzügyi keretek

Az Intézet éves működési költséget biztosít a Könyvtár fenntartására, melyet az Intézeti Tanács hagy jóvá és a könyvtárvezető kezel. A könyv- és folyóiratbeszerzést többségében a Tanszékek irányítják. A Könyvtár állományának gyarapítása egyrészt a Tanszékek könyvvásárlásra elkülönített kereteinek terhére történik. Az utalványozást ebben az esetben a Tanszékek saját ügyrendjüknek megfelelően végzik. A számlák kifizetéséhez a könyvtári dokumentumok leltári számának feltüntetése szükséges. Az állománygyarapítás másik forrása a Kari keret, amelynek lebonyolítását az Egyetemi Könyvtár Szerzeményi Osztálya végzi. Mivel a külföldi folyóirat-előfizetés a Közbeszerzési Törvény hatálya alá esik, ezt is az Egyetemi Könyvtár koordinálja.

A különböző posztgraduális programok által elnyert külső (nem egyetemi) forrásokból történő megrendeléseket a könyvtárvezető irányítja és összehangolja.

Állományvédelmi rendelkezések

Könyvtárunk az ELTE Ajtósi Dürer sori könyvtárépületben kapott elhelyezést, az első emeleti galérián. A ruhatár használata kötelező. A Könyvtár bejáratánál mágneskapu helyezkedik el, a könyveket pedig mágnescsíkkal látjuk el. Kölcsönzéskor a mágnest hatástalanítjuk, visszavételkor pedig újramágnesezzük a könyveket (a hangkazettákat nem!). Állományvédelmi szempontból a rendszer viszonylagos biztonsággal működik. A szabadpolcos elhelyezés miatt az állományvédelem kitüntetett fontosságot igényel.

Az állomány egy része zárt raktárrészben van elhelyezve, tömör raktári rendszerben.

Teljeskörű állományellenőrzésre 1997-98 folyamán került sor az egyetem rektorának rendelkezése alapján.

Az épületet 1997-ben látták el biztonsági riasztórendszerrel, az első emeleti olvasóterembe 2, az irodahelyiségbe 1, valamint a raktári folyosóra további 2 db mozgásérzékelő lett felszerelve.

VI. Vegyes és záró rendelkezések

Jelen szabályzat a könyvtárakról szóló hatályos jogszabály (jelenleg az 1997. évi CXL sz. tvr.), az Eötvös Loránd Tudományegyetem könyvtári hálózatának szervezeti és működési szabályzata alapján, valamint a jelenlegi magyar könyvtári gyakorlat figyelembe vételével készült. E Szervezeti és Működési Szabályzat az ELTE BTK dékánjának és az Egyetemi Könyvtár főigazgatójának jóváhagyása után lép életbe.

Az Intézeti Könyvtár SZMSZ-ének elfogadásával az ELTE BTK Angol Nyelv és Irodalom Tanszék Könyvtára Működési szabályzata (1992. szeptember 20.) hatályát veszti.

Budapest, 1998. február 17.