Útmutató a könyvtárközi kölcsönzéshez


Az ELTE Angol-Amerikai Intézeti könyvtár olvasói számára nyújtott szolgáltatások

A könyvtárközi kölcsönzés célja a könyvtárunkban nem megtalálható dokumentumok hozzáférhetővé tétele. A szolgáltatást igénybe veheti az ELTE Angol-Amerikai Intézet Könyvtárának bármely beiratkozott, érvényes kölcsönzőjeggyel rendelkező olvasója, aki vállalja az alábbi útmutatóban leírt könyvtárközi kölcsönzési szabályok betartását.
Olvasóinktól könyvtárközi kölcsönzési kérést nem fogadunk el az ELTE bármely tagkönyvtárában megtalálható dokumentumra!


Könyvtárközi kölcsönzési igénylését folyóiratcikkre vagy könyvre kérőlapon adhatja fel.
  • Miután meggyőződött arról, hogy a keresett mű biztosan nincs meg az ELTE könyvtári katalógusában (az online és a hagyományos katalógusok ellenőrzése), a kérő könyvtárközi kölcsönzési kérőlapot tölt ki. Amennyiben erre nincs lehetősége, illetve kérését személyesen akarja leadni, a dokumentum adatait kérjük írásban megadni.
  • A kérőlapon a kért mű valamennyi rendelkezésre álló adatát fel kell tüntetni, hiszen így könnyebbé válik a kérés beazonosítása. Ha csak kevés adat ismert, a rendelkezésre álló segédanyagok segítségével (online katalógusok, nyomtatott jegyzékek) a kérés legtöbbször pontosítható.
  • A kérőlapon a kérő elérhetőségét (mobiltelefon, email-cím) fel kell tüntetni, mert ekkor a kérés teljesüléséről rögtön értesülhet. A kérőlapon fel kell tüntetni azt is, hogy kéri-e az olvasó a külföldről történő teljesítést is, és hogy a művet eredetiben kölcsönkéri vagy fénymásolatot rendel, melyet annak kifizetése után megtarthat.

A belföldi kérések teljesítésének időtartama kb. 1-2 hét, külföldről teljesített kérések esetén kb. 1-3 hónap. Ezt az időtényezőt érdemes figyelembe venni, különösen pl. szakdolgozatok készítése esetén.
Ha a kérő megrendelt belföldről egy másolatot, illetve bármilyen külföldi rendelés esetén nem lehet a kérést visszamondani. A megrendelt fénymásolat árának kifizetése után elvihető.

Ha a kért dokumentum belföldön megtalálható, a lelőhely megállapítása után a kérést a pontos lelőhelyhez továbbítjuk.
  • Az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer tagjai ingyen küldik a könyveket, de esetlegesen előfordulhat, hogy a rendszeren kívüli könyvtárak a postaköltséget a kérő olvasóra terhelik.
  • A fénymásolat költségét (mely A/4-es oldalanként általában 10-30 Ft a teljesítő könyvtártól függően, plusz esetleges postaköltség) mindig a kérő olvasó állja.
  • Főleg régi, ritka kiadványoknál fordul elő, hogy azokat a könyvtár nem kölcsönzi, ilyenkor általában felajánlják fénymásolat készítését. Folyóiratot a könyvtárak nem kölcsönöznek, így cikkekről csak fénymásolat kérhető.
  • A könyvtárközi kérés teljesítését a könyvtárak megtagadhatják.

Ha a kért anyag Magyarországon nem található meg, a keresett művet külföldről szerezzük be.
  • Egy művet csak akkor kérünk külföldről, ha az belföldön nem hozzáférhető. Olyan műveket, melyek a kérés leadása előtt egy éven belül jelentek meg, nem tudunk kérni külföldről.
  • Egy darab külföldről érkezett könyv kölcsönzési díja 2005. április 1-től 4500 Ft.
  • A kérés leadásakor a kérő nyilatkozatot tesz, mely szerint a kölcsönzés során felmerülő költségeket ő, vagy a tanszéke OTKA, PhD stb. keretből vállalja. Ez utóbbi esetben a hallgatóktól tanszéki igazolást kérünk.
  • A külföldi könyvtárközi könyvkölcsönzést az Országos Széchényi Könyvtáron keresztül bonyolítjuk. Mivel az OSZK-nak kialakult kapcsolatai vannak és bizonyos szabályok is léteznek, hogy milyen témájú ill. kiadási helyű műveket honnan lehet kérni, a kérőnek felesleges külföldi lelőhelyet megadnia.

Mikor a kért dokumentum megérkezik, a kérőt azonnal értesítjük (emailen vagy telefonon).
  • A megérkezett könyv az esetleges számla kiegyenlítése után használható.
  • Fénymásolat készítése akkor lehetséges, ha a könyv állapota megengedi.
  • A kölcsönzés határidejét a küldő könyvtár határozza meg. Ez általában 2-3 hét, de előfordul, hogy a könyv csak néhány napig áll rendelkezésre.
  • A külföldről érkezett könyvek kivételével a könyvekre hosszabbítás kérhető, a határidő lejárta előtt legkésőbb egy héttel. Ilyenkor a küldő könyvtártól függ, meghosszabbítja-e a határidőt és ha igen, mennyivel.